czwartek, 11 czerwca 2009

Jak zacząć budowę domu

Kiedy rozpatrujemy problem jak zacząć budowę domu pierwszą istotną sprawą jest wybór działki. W tym przypadku na początek należy sprawdzić w lokalnym urzędzie gminy plan zagospodarowania przestrzennego. Niestety często takiego nie ma, ale rozwiązaniem jest wystąpienie do urzędu o decyzję o warunkach budowy i co ważne nie musimy być właścicielami działki, aby o nią wystąpić, czyli przed zakupem warto wykonać wspomniane wcześniej kroki, aby uniknąć przyszłych kłopotów.

Pamiętajmy też o minimalnej szerokości działki. Wiele z nich w Polsce jest za wąskich do budowy domu, bo w myśl przepisów granica działki musi znajdować się 3 metry od ściany domu, a nawet 4 metry jeśli jest to ściana z oknem. Poza tym lepiej kupić nieco droższą uzbrojoną działkę niż nieuzbrojoną z trudnym dostępem do mediów.
Powinniśmy także zastanowić się co się stanie, jeśli obok na przykład swój dom postawi ktoś inny. Czy nie sprawi to, że w naszym ogrodzie będzie ciemno ? No i wiadomo, że idealnie jeśli działka jest zbliżona kształtem jak najbardziej do kwadratu.

Kolejnym krokiem po sprawdzeniu, że na naszej działce można budować jest sprawdzenie w księdze wieczystej właścicieli działki. Czasem jedna może mieć kilkunastu właścicieli, którzy nie potrafią dojść do porozumienia i lepiej zawczasu uniknąć przykrych niespodzianek.

Następnie udajemy się do notariusza i dokonujemy zakupu potwierdzonego przez akt notarialny. To obowiązkowy punkt.

Wreszcie przystępujemy do wyboru projektu domu. Oczywiście istnieją setki gotowych na rynku, ale najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiego jaki nam się podoba i dokonanie pewnych przeróbek z architektem. Tu istnieje prosta zasada, że im prostszy dom do wykonania, tym jest tańszy. Po opracowaniu projektu należy wystąpić z nim do właściwego wydziału urzędu miasta lub gminy o wydanie zgody na budowę.

Po jej uzyskaniu wyznaczamy kierownika budowy z właściwymi uprawnieniami, który będzie kontrolował przebieg prac. Warto wcześniej wysondować rynek i popytać o fachowca wśród osób, które niedawno ukończyły budowy. Tu nie warto szukać oszczędności finansowych, ale raczej szukać solidnego eksperta, a taki nie może być najtańszy.

On zorganizuje plan budowy, harmonogram prac i będzie czuwał nad prawidłową realizacją poszczególnych etapów. Jeśli sami nie znamy się na budowaniu musimy wybrać kompetentnego człowieka, który za nas zajmie się najważniejszymi sprawami.

Budowę dzieli się z reguły na dwa podstawowe etapy, czyli stan surowy oraz wykończenie wnętrz. Wiadomo, że studnią bez dna jest ten drugi i tu możemy wydać dowolną kwotę, więc dobrze zastanawiajmy się nad każdą złotówką.

Po zakończeniu budowy występujemy o pozwolenie na użytkowanie, które wydaje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wszystko zaczyna się od działki, więc warto rozpocząć poszukiwania tej właściwej jak najwcześniej, także przez internet i dopiero potem zastanawiać się jak zacząć budowę domu.