piątek, 8 maja 2009

Jak zbudować tani dom?


Dobry dom nie musi być wcale drogi, a dla nas bywa ważne, żeby był to jednak tani dom ze względu na ograniczone budżety i trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych.
Zaczynamy od decyzji czy ma to być dom parterowy czy piętrowy. Ten drugi buduje się przede wszystkim na nieco mniejszej działce. Poza tym budynek kilkupoziomowy pozwala na lepszy wybór nasłonecznionych pomieszczeń.

Z kolei dla rodzin z małymi dziećmi czy starszymi ludźmi schody stają się uciążliwe i wtedy dom parterowy jest znacznie wygodniejszy.

Wróćmy do tytułowego pytania jaki dom jest najtańszy w budowie i eksploatacji?
Tani dom to taki, który budujemy sami w jak największym stopniu. Tak zwany system gospodarczy, czyli praca rodziny i znajomych stanowi największe źródło zaoszczędzonej gotówki. Jednak warto się też przy okazji zastanowić czy nie nadszedł dobry moment na kredyt hipoteczny? Złoty wciąż wydaje się stosunkowo słaby i kredyt we frankach czy w euro, a najlepiej w dolarach wygląda obiecująco. Inną kwestią jest trudność w ich uzyskaniu.

Jeżeli chcemy, aby budowa była tania, należy wybrać projekt nieco mniejszy – każdy dodatkowy metr kwadratowy będzie przecież kosztował więcej. Następna sprawa to prostota.

Im mniej kolumn i podcieni, tym lepiej. Podobnie prosty powinien być dach. Jeśli wybierzemy skośny, automatycznie zmniejszamy powierzchnię użytkową domu.

Tu warto zastanowić się nad zachowaniem kompromisu między estetyką, a kosztami, bo przecież nikt nie chce zamieszkać w baraku. Poza tym jeśli mamy wiele prac wykonać samodzielnie skomplikowane elementy mogą okazać się nie lada problemem i znacznie podniosą nam koszty, bo potrzeba będzie dodatkowych materiałów i fachowców do ich wykonania.

Następnym istotnym punktem jest piwnica. Jeśli masz wystarczająco dużą działkę lepiej z niej zrezygnuj, a kotłownię, pomieszczenia gospodarcze czy garaż umieść na parterze. Piwnica jest problemem z powodu wilgoci i ucieczki ciepła –później trzeba płacić dodatkowo spore rachunki za prąd czy ogrzewanie.

Mamy teraz bardzo dobry okres na budowę taniego domu, bo recesja gospodarcza sprawiła, że wyraźnie tanieją materiały budowlane. Taki stan nie potrwa wiecznie i na pewno najbliższy rok-dwa będą bardzo dobrym okresem do budowy taniego, dobrego domu.